Što je parodontoza i kako je liječiti?
ŠTO, GDJE, KAKO...?6.11.2018. 14:29:00
Nakon karijesa, parodontoza je najčešća bolest koja se javlja u suvremenoj dentalnoj medicini. Posjetili smo ordinaciju dentalne medicine dr. med. dent. Milić gdje su nam objasnili o kakvoj se bolesti radi te vam donosimo savjete kako liječiti parodontozu.
Što je parodontoza?
Parodontoza je bolest skupine tkiva koja učvršćuju zube. Do upale tkiva dolazi zbog prisutnosti plaka na zubima. Odnosno, ako se plak ne odstrani, nakon nekog perioda se mineralizira i pretvara u zubni kamenac. Površina zubnog kamenca je hrapava i stoga povoljna za razvoj bakterija koje potom uzrokuju upalu zubnog mesa.
Osim kamenca i loše oralne higijene, uzročnici parodontoze mogu biti i dijabetes, leukemija, AIDS, ali i pušenje cigareta, loša prehrana i škrgutanje zubima.
Simptomi parodontoze
Prvi simptomi parodontoze je gingivitis, odnosno blago krvarenje zubnog mesa prilikom pranja zubi, otečene i crvene desni. Nažalost, osoba katkada ne povezuje nastale simptome s ovom bolešću te liječenje ne započinje odmah. Posljedica toga je daljnje prodiranje bakterija dublje u čeljust, tj. u kosti i cement zuba, što dovodi do propadanja vlakana koja drže zub na mjestu i nastanka procjepa između zuba i kosti, tzv. parodontnog džepa.
Kako liječiti parodontozu?
Najosnovniji korak u prevenciji parodontoze jest svakodnevno četkanje zubi i održavanje oralne higijene. Redovitim pranjem zubi i korištenjem zubnog konca uklanjate naslage plaka, ostatke hrane i bakterije.
Upala zubnog mesa liječi se parodontološkom terapijom kod kojeg se vrši kiretaža parodontnih džepova. Stomatolog će lancetama ući ispod zubnog mesa i očistiti zubni plak i kamenac oko zubnog korijena. Ovaj zahvat omogućit će obnovu desni i njihovo spuštanje natrag na svoje mjesto.
Ako je bolest uznapredovala do stadija u kojem je već došlo do klimanja zubi, liječenje zahtjeva učvršćivanje zubi mostovima koji će strukturi zuba dati potporu i spriječiti njegovo ispadanje. Dođe li do nestanka tkiva gingive i ogoljenja korijena zuba, stomatolog će napraviti presađivanje gingive sa sluznice usne šupljine.
Primijetite li simptome parodontoze, bitno je da što prije potražite savjet stomatologa. Usluge dentalne ordinacije možete provjeriti na stranicama eIstra.info, a želite li rezervirati termin za stomatološki pregled, javite im se putem obrasca za upit.
(I: eIstra.info)
VEZANE VIJESTI
Komentiraj
OSTALI SADRŽAJ