Prihvaćena strategija razvoja istarskog vinarstva i vinogradarstva do 2030.
ČLANCI11.7.2018. 9:11:24
Zadržavanje statusa lidera regije u vinarstvu i vinogradarstvu, povećanje izvoza i konkurentnosti, jačanje brenda i praćenje svjetskih trendova u marketingu, neki su od najvažnijih ciljeva Strategije razvoja istarskog vinarstva i vinogradarstva do 2030., jednoglasno prihvaćene u 10. srpnja 2018. na izbornoj skupštini Vinistre u Poreču.
Prema podacima iz Vinistre, tijekom četvrt stoljeća postojanja Udruge vinara i vinogradara Istre, istarsko vino od neprepoznatljivog proizvoda postalo je brend, dok istarski vinari imaju proizvod svjetskog glasa, a njihove su vinarije postale atraktivna turistička odredišta. Vino je, uz sjajnu gastronomiju, među prva tri motiva dolaska turista u Istru. Upravo zato važnu ulogu u promociji istarskih vina odigrala je Vinistra, najpopularnija i najdugovječnija hrvatska izložba vina u čijem su fokusu autohtone sorte malvazija i teran.
"Ukratko, cilj Strategije je jačanje brenda istarskog vina na svjetskoj vinskoj sceni. Istra je u proteklih 25 godina napravila najviše u vinarstvu i vinogradarstvu u Hrvatskoj, došlo je vrijeme za novi iskorak. Temeljni motiv u izradi Strategije je želja da zadržimo vodeću poziciju u Hrvatskoj i regiji, ali i da poraste broj dolazaka vinoljubaca iz čitavog svijeta koji će posjetiti Istru i uživati u našim vinima", rekao je predsjednik Vinistre Nikola Benvenuti.
"Istra danas ima oko 3 200 hektara pod vinogradima i godišnje proizvodi više od 20 milijuna litara vina, a već se učinilo mnogo u pogledu ulaganja u nasade vinove loze i u nove poljoprivredne tehnike, pa je ovaj dokument dodatni vjetar u leđa za više od 130 istarskih vinara i vinogradara", zaključio je Benvenuti, dodavši kako je Strategija izrađena uz snažnu podršku Istarske županije i u suradnji s Vinistrom, udrugom sa 130 članova koji imaju jasnu viziju kako treba izgledati Istra kao vinska regija u 2030. godini.
(I: eIstra.info / glasistre.hr)
VEZANE VIJESTI
Komentiraj
OSTALI SADRŽAJ