Microdental iz Pule primjenjuje najmoderniju tehnologiju u dentalnoj medicini
ŠTO, GDJE, KAKO...?17.9.2018. 13:37:51
Određivanje plana stomatološke terapije započinje dijagnostikom kojom se omogućava prikaz strukture zubala. Korištenjem CBCT dijagnostike smanjuje se zračenje u odnosu na klasične rendgenske snimke, a dobiva se realističan 3D uvid u stanje zubi i čeljusti pacijenta.
Što je CBCT dijagnostika
Kompjuterska tomografija s konusnim zrakama (CBCT) posebna je vrsta rendgenskog snimanja koja omogućava trodimenzionalnu dijagnostiku i detaljan uvid u anatomsku strukturu zubala. Kod ovog pristupa razina štetnih zračenja je vrlo niska, budući da ekspozicija zrakama traje 3 do 15 sekundi. Rezultat je vrlo precizan prikaz zubala izvrsne rezolucije koji će specijalistu dentalne medicine omogućiti precizniju dijagnozu i planiranje daljnje terapije.
Ovakav način dijagnosticiranja olakšava planiranje kirurških zahvata u dentalnoj medicini te ih čini predvidljivim budući da je moguće procijeniti gustoću kosti te zatim pacijentu detaljno prezentirati plan terapije.
Neograničen broj kombinacija prikaza
CBCT i implantologija
Dr.med.dent. Medica naglašava kako mu je korist od CBCT dijagnostike od velike pomoći u implantologiji jer uređaj praktički sve sam odrađuje. Podaci o čeljusti ubacuju se u softver, uzima se otisak zubi pacijenta i skenira ga se. Na računalu se zatim, pomoću otiska zubi i gingiva, digitalno dodaju implantati, a moguće je izraditi zub identičan prijašnjem. Nakon digitalnog prikaza i "slaganja", specijalist izrađuje 3D kiruršku šablonu i postavlja implantat.
"CBCT dijagnostika uvelike olakšava posao", objašnjava dr.med.dent. Medica. "Gotovo istog trena pacijent može saznati što ga čeka. Na temelju 3D prikaza možemo mu odmah reći je li sve u redu, je li kandidat za oralnu kirurgiju, ravnanje zubi i sl. Sve se vidi iz samo jednog skena."
Prednosti CBCT dijagnostike u dentalnoj medicini
CBCT dijagnostika omogućava lakše planiranje ortodontske i ortognatsko-kirurške terapije. Ovakav prikaz pri različitim anomalijama putem 3D vizualizacije anatomije čeljusti od velike je koristi. Moguće je utvrditi nagib i položaj korijena zuba, debljinu parodonta i parodontne pukotine, osovinu zuba te rotacije pojedinih zuba, zatim razmak, smjer, položaj i odnos između zubi.
Pohranjivanje digitalnih snimaka i modela cijele čeljusti može te trajno provesti na CD mediju, čime se smanjuje potreba za prostorom koji zauzimaju studijski ili kontrolni sadreni modeli, a usto pacijent može prikaz odnijeti kod drugih specijalista.
(I: eIstra.info)
VEZANE VIJESTI
Komentiraj
OSTALI SADRŽAJ