Marana iz Pule proizvodi jedrilice koje zahtijevaju minimalno održavanje
ŠTO, GDJE, KAKO...?3.9.2018. 14:33:43
Korištenje plastike u izradi brodica uvelo je brojne promjene u načinu proizvodnje sportskih jedrilica i njihovog održavanja. Još 2012. godine poduzeće Marana plasiralo je na tržište polietilensku jedrilicu naziva Dinghy Furioso.
Dinghy Furioso - mala sportska jedrilica
Dinghy Furioso spada u kategoriju sportskih jedrilica, a radi se o 3.60 metara dugom i 1.5 metara širokom plovilu napravljenom od plastike, odnosno polietilena. Kapacitet nosivosti je do četiri osobe, stoga je idealna za sportsko jedrenje i avanturiste koji vole dobiti vjetar u leđa.
Dinghy Furioso izgrađena je od polietilena koji se dobavlja u pločama, te se reciklira, a potom nanosi u kalup dok se ne dobije željena površina. Kad bi došlo do oštećenja pojedinog djela plovila, taj se dio samo izvadi, ponovno samelje, odnosno reciklira i nanese na razbijenu površinu. Jedrilica može funkcionirati i na benzinski i na električni pogon.
Jedrilice od polietilena
Jedrilice od polietilena lakše su od onih za čiju je proizvodnju korišten metal, a ujedno su i cjenovno jeftinije za proizvodnju jer se plastični dijelovi danas proizvode u većim količinama. Prednost plastike kao materijala jest i otpornost jedrilice na kemikalije i koroziju do koje dolazi u konstantom dodiru s vodom (morem).
Ova sportska jedrilica namijenjena je za škole jedrenja, regate ili za iznajmljivanja jer ne zahtijeva previše održavanja, a rok trajanja gotovo je i neograničen. Nije ju potrebno prefarbati ili nanositi zaštitni premaz, već se u slučaju nastanka ogrebotina samo prijeđe lemilicom preko oštećenja i ona je kao nova.
(I: eIstra.info)
Komentiraj
OSTALI SADRŽAJ