Kako osobama treće životne dobi osigurati dobar život
ŠTO, GDJE, KAKO...?6.7.2018. 13:15:00
Starije osobe u poodmaklim godinama života često ostaju živjeti same, što može izazvati osjećaj usamljenosti, potaknuti vjerovanje kako ih nitko od djece i obitelji ne želi u blizini.
Često je mišljenje društva kako se starije osobe "strpaju" u dom kada više nitko ne želi voditi brigu o njima i percipira se kao nešto negativno. No, činjenica je da su domovi za starije i nemoćne osobe dobro rješenje jer nude cjelodnevnu brigu i nadzor nad starijima. U kasnim godinama života osobama je potrebna posebna njega, ali od velike je važnosti i pružiti im osjećaj topline, sigurnosti i prisnosti.
Odabir doma za starije osobe
Odabir pravog doma za vašeg člana obitelji težak je zadatak. Često ćete naići na njihovo negodovanje i odbijanje takvog načina života, gunđanje kako više nikome nisu potrebni i nitko ih ne želi. Bitno je strpljivo im objasniti da to nije istina i kroz razgovor iznijeti prednosti takvog načina života.
Razmotrite što je sve potrebno starijoj osobi, kakva je ponuda domova i kakav je njihov pristup svojim štićenicima. Nikako se nemojte voditi odabirom najpovoljnije financijske opcije, već proučite stvarne prednosti i mane svakog potencijalnog doma kako biste lakše odlučili tko vam ulijeva najviše povjerenja i kome ćete prepustiti brigu o vašim najmilijima.
Nekoliko savjeta za lakši odabir
Ako stariji član vaše obitelji ima određenih poteškoća sa zdravljem, uvjerite se u adekvatnu opremljenost doma te pružaju li se određene usluge poput redovitih liječničkih pregleda, koliko profesionalno educiranog osoblja ima u domu i koliko njih je na raspolaganju posvetiti dovoljno vremena svakom štićeniku. Obratite pažnju i na zaposlenike i njihove međusobne odnose i raspoloženja kako biste mogli dobiti dojam o tome kako bi se mogli odnositi prema vašem članu obitelji.
Vodite računa o stupnju samostalnosti osobe koju namjeravate prepustiti na skrbi domu, njegove potrebe za kretanjem, oblačenjem, osobnom higijenom. Mnogi domovi nude mogućnost smještaja u stambenim dijelovima gdje se smještaju aktivni i pokretni korisnici koji ne ovise o tuđoj pomoći, ili mogućnost smještaja na odjel posebne skrbi, gdje se velika pozornost pridaje osobama čije zdravstveno stanje zahtjeva posebno ophođenje.
U Puli djeluje Dom za starije i nemoćne osobe Sv. Polikarp, mjesto na kojem osobe starije životne dobi mogu dobiti svu potrebnu njegu, pomoć, ali i uvažavanje. Ističu se po tome što korisnicima 24 sata na dan na usluzi stoji niz osoblja (liječnici obiteljske medicine, medicinsko osoblje, njegovatelji, fizioterapeuti, radni terapeuti, socijalni radnici, psihijatar). Raspolažu s kapacitetom od 70 mjesta, a velika je zastupljenost broja djelatnika u odnosu na štićenike, stoga skrb može biti prilagođena prema potrebama svakog pojedinog korisnika.
(I: eIstra.info)
Komentiraj
OSTALI SADRŽAJ