Botoks: Istine i laži o estetskom tretmanu za pomlađivanje lica
ŠTO, GDJE, KAKO...?24.9.2019. 12:47:00
Razmišljate o tome da "ispeglate" bore, no strah vas je da će vam lice ostati paralizirano? Dr. med. dent. Jelena Filipović Zrnić u praksi primjećuje veliki strah od upotrebe botoksa, zbog čega je odlučila razjasniti mitove o najpopularnijem tretmanu pomlađivanja lica na svijetu...
Što je botoks?
Prvo mjesto na ljestvici najpopularnijih anti age tretmana uvjerljivo drži botoks. Za kozmetičke svrhe dobiva se iz bakterije Clostridium Botulinum.
Ime pod kojim je globalno poznat zaradio je zbog brenda koji ga proizvodi, dok je u Hrvatskoj i Europi poznat je kao Vistabel - preparat američke tvrtke Allergan registriran za korekciju bora smijalica oko očiju te bora koje nastaju između obrva uslijed čestog mrštenja (u praksi iz znaju kao jedinice, jedanaestice i stojedinice).
Radi se o pročišćenom proteinu koji se u estetskoj kirurgiji i medicini koristi se više od 20 godina za opuštanje facijalnih mišića uslijed čijih kontrakcija nastaju bore na čelu, oko očiju i između obrva.
Botoks tretman za pomlađivanje lica
Trajne bore nastaju kao rezultat svakodnevnih pokreta facijalnih mišića. Tretman botoksom jedan je od najčešćih tretmana u neinvazivnom pomlađivanju lica. Primjenjuje ga se za zaglađivanje bora smijalica, mrštilica i brisanje horizontalnih crta na čelu. Ubrizgavanjem proteina blokiraju se živčani signali, zauzimaju određeni receptori na mimičnim mišićima i postiže se njihova relaksacija.
Koliko dugo traju rezultati i je to dovoljno za pomlađivanje?
Koliko će biti dugotrajan i djelotvoran učinak botoksa varira od osobe do osobe. Prosjek djelovanja obično je 3 do 4 mjeseca, no poneki će "sretnik" u učinku uživati i duže.
Hoće li pomlađivanje ovim preparatom biti dovoljno da netko izgleda mladoliko, ovisi o dobi pacijenta i potrebama njegovog lica. Kod mlađih osoba dr. med. dent. Filipović Zrnić smatra da je to dovoljno rješenje.
Ako se prepustite u ruke iskusnog liječnika, korištenjem manjeg broja jedinica možete ostvariti odličan privremeni rezultat. Budući da su oči glavni dio lica na koji ljudi obraćaju pozornost tijekom komunikacije, vrlo ćete brzo dobiti pohvalu za svjež i odmoran izgled.
Hoće li nakon botoksa moje lice izgledati "smrznuto"?
Botoks ne paralizira mišiće, već samo slabi njihovu pokretljivost. Stručnjaci ga ne primjenjuju na cijelo lice, već samo na određene dijelove preopterećene mimikom, poput čela ili kutova očiju. Kada je stručno ubrizgan, pacijenti će uglavnom zadržati izražajnost i njihovo lice neće izgledati smrznuto.
Hoću li nakon prestanka djelovanja botoksa izgledati loše?
Jedno od najčešćih pitanja iz prakse s kojima se u ordinaciji susreću jest: "Hoću li nakon prestanka djelovanja botoksa izgledati gore negoli kad sam započeo s tretmanom?". Njegovom primjenom odlažete starenje lica. Budući da molekula botoksa blokira kontrakciju facijalnih mišića gornje trećine lica, oni u razdoblju djelovanja ne stvaraju bore. U tom se periodu vaša koža odmara.
Suprotno od očekivanog, kada prođe period djelovanja ovog anti age preparata, vaše će lice izgledati bolje nego prije. Ne postoji nikakav opravdani razlog zbog kojeg biste postupak morali ponavljati nebrojeno puta kako ne biste izgledali lošije.
Ipak, potrebno je naglasiti kako botoks može imati i potpuno suprotan efekt ako s njime pretjerate. Kao i sa svime u životu, doktori će vam preporučiti umjerenost. U ovom slučaju, s estetskog i medicinskog stajališta, manje je uvijek više.
Je li botoks samo za korekciju bora?
Odgovor je ne. Botoksom se može puno više. Njime možete korigirati tzv. gummy smile, odnosno stanje kada se kod širokog osmijeha pretjerano vide desni. Također, tretmanom se može umanjiti djelovanje mišića mastera čija pojačana kontrakcija utječe na bruksizam, tj. noćno škripanje zubi.
Ubrizgavanju injekcija botoksa mogu se podvrgnuti i osobe koje se pretjerano znoje ispod pazuha, kod prepona, na dlanovima ili stopalima, a učinak može potrajati i do godinu dana. Dokazano je kako se ovim putem mogu i liječiti migrene.
Ovaj estetski tretman zapravo je i medicinske naravi jer predstavlja mnogo više od običnog "brisanja" bora.
Je li botoks isto što i dermalni filer?
Botoks i fileri primjenjuju se na isti način – ubrizgavaju se pod kožu. No, to nikako nisu isti estetski tretmani. Botoks ravna bore tako što sprječava mimiku, dok dermalni fileri popunjavaju neravnine na njemu.
Ako bore nastaju paralelno s ekspresijama lica, poput crta između obrva, tada je vaš izbor botoks. No, ako su te bore i dalje vidljive i kada je vaše lice opušteno, tada filerima možete smanjiti dubinu bore i popraviti tonus lica.
Botoks tretman zakažite samo kod ovlaštenih doktora!
Botoks tretman obvezno zakažite samo u onim zdravstvenim ustanovama u kojima rade doktori i doktori dentalne medicine s licencom za bavljenje estetskim zahvatima. Na sebe preuzimate velik rizik ako odete kod kozmetičara, medicinskih sestara i dr. koji oglašavaju navedeni tretman kao pravu priliku po povoljnim cijenama. U slučaju nestručnog ubrizgavanja ili korištenja nečistog preparata, posljedice mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.
U ordinaciji dentalne medicine dr. med. dent. Jelena Filipović Zrnić u Poreču pružaju tretmane medicinske estetike lica. Radi se o nekirurškim zahvatima na licu prilikom kojih se umanjuju bore, a za to se koriste dermalni fileri, injekcijski gelovi za mezoterapiju i naravno, botoks. Razmatrate li o pomlađivanju, slobodno im pošaljite upit i rezervirajte svoj termin!
(I: eIstra.info)
Komentiraj
OSTALI SADRŽAJ