RAL ugradnja - NOVO U PONUDI
Stari način ugradnje:
element se vijcima ugrađuje u zidarski otvor te se pjeni pur pjenom, koja se tokom obrađivanja špaleta ožbuka sa unutarnje i vanjske starne. Posljedica: Nakon nekog određenog vremena pur pjena koja se ožbukana propada jer kondenzacija koja se događa između stolarije i zida ne izlazi van, već ostaje zarobljena u pur pjeni (počinje se događati truljenje i propadanje).
Novi način ugradnje:
Na element se prije ugradnje naljepe paropropusne i vodonepropusne trake (sa vanjske i unutarnje strane), te se ugrade nosaći koji će pridržavati element. Kada je element namontiran (učvrščen vijcima) oko njega se postavi pur pjena koja se nakon propisanog vremena obreže. Trake koje se nalaze na elementu ljepe se na zid(pošprican prymerom) sa poliuretanskim kitom (PU kit) te smo na taj naćin zaštitili pur pjenu. Najbitnija karakteristika RAL ugradnje je da se element obljepi trakama i montira na na vanjsku strane zida kako bi bio spojen sa vanjskom toplinskom izolacijom i tako nebi narušio izotermu(kada je element u sredini zida dolazi do podhlađivanja špalete zbog premale izolacije i to je uzrok kondenzaciji).
Prema testiranju ugrađene stolarije sa trakama dokazano je da:
- element na spojevima sa zidom na propušata eventualnu vodu
- na spojevima je spriječen prodor vjetra
- propušta kondenzaciju na unutarnju i vanjsku stranu
RAL – ugradnja najvećim dijelom cilja na uštedu energije i pravilnu montažu, kako bi se spriječile negativne pojave vlage i njezine posljedice.
Modernim profilima najvećim smo dijelom riješili gubitke kroz same prozore ili vrata – profile i ISO – stakla, ali pojavljuju se sve veći problem oko neadekvatne izvedbe spoja između prozora i zida. Zbog toga se prečesto tek nakon ugradnje energetski efikasnih prozora, pojavljuje vlaga koja uzrokuje pojavu plijesni i gljivica, zbog poremećenog toka toplinskih mostova, tzv. izoterma.